הערכת שווי לבית – מי מוסמך?

הערכת שווי לבית – מי מוסמך?

לפני כל פעולת רכישה או מכירה של בית, אנו דואגים שלפנות לשמאי מקרקעין כדי שיכווין אותנו למחיר הנכון של שווי הנכס. הערכת שווי הנכס היא חשובה הן למוכר וכן, גם לקונה והיא האינדיקציה הטובה ביותר לערך של הבית.

 

הערכת שווי לבית – מי מוסמך?

שמאי מקרקעין מוסמך יכול להעריך באופן חוקי מבנה עם עד ארבע יחידות דיור, ללא קשר לערך הנכס או למורכבותו. שמאי מגורים מורשה מוגבל להערכת נכסים פחות יקרים ופחות מורכבים.

 

מה שמאי קרקעות עושה?

הערכה של נכס היא צעד רגיל ברכישה או מכירה של נדל"ן. שמאים הם האנשים שמעריכים מחיר של בית על פי קריטריונים רבים. המשמעות היא שתפקידם להציע דעות חסרות פניות לגבי כמה הנדל"ן שווה.

 

עבור מי השמאי עובד?

שמאים לא עובדים רק עבור קונים ומוכרים של נדל"ן למגורים. הם יכולים גם לסייע למשקיעים, מנהלים ומלווים במקרקעין על שווי הנכס.

שמאים מיומנים עושים מחקר ואוספים עובדות, נתונים סטטיסטיים ונתונים אחרים בקשר למאפיינים ספציפיים של הבית או הנכס הרצוי. עליהם לנפות את המידע הזה, להתחשב בכל הגורמים השונים ולהגיש דעה על הערך.

 

סוגי שמאים

אם אינכם עוסקים בנדל"ן, אתם עשויים לחשוב שכל השמאים נוצרים שווים. אך למעשה, קיימת היררכיה של שמאים. סוגים מסוימים של שמאים מוסמכים בחוק להעריך כל בניין ללא מגבלות. לאחרים יש גבולות ויש כאלה עם גבולות/מגבלות חמורים יותר.

חלק מהמגבלות מבוססות על עד כמה מורכבת הערכת השווי. סוגים מסוימים של נכסים שקשה יותר להעריך מסווגים כ"מורכבים". יש להם גורמים לא טיפוסיים הדורשים מומחיות נוספת. נכסים ללא גורמים מורכבים המעורבים בשמאות נקראים "נכסים פשוטים".

כתוב/כתבי תגובה