**6 דברים שחובה לדעת על אישור בנייה לממ"ד (מרחב מוגן דירתי)**

בניית ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) היא צעד חשוב להגברת הבטיחות וההגנה במקרה חירום. הנה שישה דברים שחובה לדעת על קבלת אישור בנייה לממ"ד:

– **הגדרות ותנאים**: ממ"ד הוא חלל בטוח בתוך הבית שנועד להגן על השוהים בו מפני פגיעות טילים ומתקפות אחרות. כדי לקבל אישור לבניית ממ"ד, יש לעמוד בתקנות המחמירות של פיקוד העורף והוועדות המקומיות לתכנון ובנייה. הממ"ד חייב להיות ממוקם בקומה הנמוכה של המבנה ולהכיל קירות ותקרה מבטון מזוין בעובי מוגדר. אפשר לקבל על כך עוד מידע באתר לבנות בשקט

– **תקני בנייה מחמירים**: על הממ"ד לעמוד בתקנים מחמירים הכוללים, בין היתר, עובי קירות מינימלי, התקנת דלת וחלון ממ"ד תקניים, ואוורור מתאים. התקנים כוללים גם חיזוק יסודות המבנה במידת הצורך. יש להקפיד על ביצוע עבודות הבנייה בהתאם לתקנים כדי להבטיח שהממ"ד יעמוד בדרישות המחמירות ביותר.

– **הגשת תוכניות ואישורים**: כדי לקבל אישור בנייה לממ"ד, יש להגיש תוכניות בנייה מפורטות לוועדה המקומית לתכנון ובנייה. התוכניות צריכות לכלול את מיקום הממ"ד, גודלו, עובי הקירות, והתקנים הנדרשים. לאחר הגשת התוכניות, הוועדה המקומית תבדוק אותן ותחליט אם לאשר את הבנייה.

– **קבלת היתרים**: לאחר אישור התוכניות, יש לקבל היתרי בנייה מהוועדה המקומית ומהפיקוד העורף. תהליך קבלת ההיתרים יכול להיות ממושך, ולכן מומלץ להגיש את כל המסמכים הנדרשים במלואם ובזמן כדי למנוע עיכובים מיותרים. כמו כן, יש לוודא כי הקבלן המבצע מורשה ומוסמך לבצע עבודות מסוג זה.

– **פיקוח ובקרה**: במהלך הבנייה, נדרשת פיקוח ובקרה של מהנדס מוסמך כדי לוודא שהעבודות מתבצעות בהתאם לתקנים ולדרישות. מהנדס הבנייה יפקח על תהליך הבנייה ויבצע בדיקות תקופתיות כדי להבטיח את איכות העבודה ובטיחות הממ"ד.

– **בדיקות סופיות ואישור שימוש**: לאחר סיום הבנייה, יש לבצע בדיקות סופיות של הממ"ד על ידי פיקוד העורף והוועדה המקומית. הבדיקות כוללות בדיקת עמידות הקירות, התקנת דלת וחלון ממ"ד תקניים, ובדיקת מערכת האוורור. לאחר עמידה בבדיקות, יינתן אישור לשימוש בממ"ד.

### למי זה מתאים?

אישור בנייה לממ"ד מתאים לכל מי שמבקש לשפר את הבטיחות וההגנה על ביתו ובני משפחתו. במקומות בהם קיימת סבירות גבוהה לאירועי חירום כמו ירי טילים, בניית ממ"ד היא חיונית. כמו כן, בניית ממ"ד יכולה להעלות את ערך הנכס ולשפר את תחושת הביטחון של הדיירים.

### למי זה פחות מתאים?

בעלי דירות בבניינים גבוהים שבהם לא ניתן לבצע שינויים במבנה הפנימי של הדירה עשויים למצוא את תהליך קבלת האישורים מורכב ומסובך יותר. כמו כן, במקרים בהם התקציב מוגבל, ייתכן שיהיה קושי במימון הבנייה של ממ"ד.

קבלת אישור בנייה לממ"ד הוא תהליך מורכב אך הכרחי להגנה על הבית ובני המשפחה. על ידי הקפדה על התקנות והנחיות הפיקוד העורף, ניתן להבטיח את איכות הממ"ד ובטיחותו לשימוש בעת חירום.

קראו גם: כמה עולה היתר בניה באתר לבנות בשקט

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מצעים לילדים
איך נוכל לבחור את המצעים היפים ביותר לילדים שלנו? ובכן, יש לנו כמה דברים לספר לכם על בחירת מצעים לילד...
קרא עוד »
נוב 22, 2021
האם משתלם להשקיע בנדל"ן באירופה
כיום יש לא מעט ישראלים אשר בוחרים להשקיע בנדל"ן מעבר לים. הסיבה לכך פשוטה, שם ניתן לקבל אחוזי תשואה...
קרא עוד »
אוק 25, 2020
עושים שיפוץ כללי בבית? חשוב שתקחו שירות של יועץ אינסטלציה
שיפוץ כללי בבית נהוג לבצע בכמה מצבים שונים. למשל, כאשר קונים דירה יד שניה ורוצים להשביח אותה, או כאשר...
קרא עוד »
אפר 18, 2022